A-TB508-OQ23CH
Mfr.Part #
A-TB508-OQ23CH
Description
TERM BLOCK HDR 23POS 5.08MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Voltage :
300V
Current :
20A
Header Orientation :
90°, Right Angle
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Green
Voltage - UL :
300V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Positions :
23
Contact Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Solder
Mount :
Through Hole
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Housing Material :
Thermoplastic
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Pitch :
0.200 5.08mm
Datasheets
A-TB508-OQ23CH
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ23CH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), A-TB508-OQ23CH pinout, A-TB508-OQ23CH datasheet PDF, A-TB508-OQ23CH amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ23CH ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Thermoplastic Brass