A-TB508-OQ15CH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A-TB508-OQ15CH
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 5.08MM
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current :
20A
Termination Style :
Solder
Color :
Green
Number of Levels :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Voltage :
300V
Published :
Housing Material :
Thermoplastic
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions :
15
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Header Orientation :
90°, Right Angle
Voltage - UL :
300V
Pitch :
0.200 5.08mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
A-TB508-OQ15CH
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ15CH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), A-TB508-OQ15CH pinout, A-TB508-OQ15CH datasheet PDF, A-TB508-OQ15CH amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ15CH ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Thermoplastic Brass