A-TB508-OQ12CV
Mfr.Part #
A-TB508-OQ12CV
Description
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Pitch :
0.200 5.08mm
Current :
20A
1
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Contact Material :
Brass
Published :
Insulation Height :
0.472 12.00mm
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Header Orientation :
Vertical
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
12
Voltage :
300V
Voltage - UL :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
A-TB508-OQ12CV
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ12CV from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, A-TB508-OQ12CV pinout, A-TB508-OQ12CV datasheet PDF, A-TB508-OQ12CV amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ12CV ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Thermoplastic Tin Brass