A-TB508-OQ02CV
Mfr.Part #
A-TB508-OQ02CV
Description
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Insulation Height :
0.472 12.00mm
Voltage - UL :
300V
Voltage :
300V
Pitch :
0.200 5.08mm
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Through Hole
Termination Style :
Solder
Current :
20A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Levels :
1
Contact Material :
Brass
Contact Mating Finish :
Tin
Bulk
Number of Positions :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Published :
Color :
Green
Header Orientation :
Vertical
Datasheets
A-TB508-OQ02CV
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ02CV from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), A-TB508-OQ02CV pinout, A-TB508-OQ02CV datasheet PDF, A-TB508-OQ02CV amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ02CV ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Thermoplastic Tin Brass