A-TB508-HG20
Mfr.Part #
A-TB508-HG20
Description
TERM BLK 20POS 45DEG 5.08MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Contact Material - Plating :
Through Hole
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Series :
A-TB508
Positions Per Level :
20
Wire Gauge :
12-28 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage :
300V
Pitch :
0.200 5.08mm
Plating :
Steel
Bulk
Wire Termination :
Screwless
Feature :
Interlocking (Side)
Current :
15A
Number of Levels :
1
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Through Hole
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Datasheets
A-TB508-HG20
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-HG20 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, A-TB508-HG20 pinout, A-TB508-HG20 datasheet PDF, A-TB508-HG20 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-HG20 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screwless 1 Levels 12-28 AWG A-TB508