A-TB508-HG10
Mfr.Part #
A-TB508-HG10
Description
TERM BLK 10POS 45DEG 5.08MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Number of Levels :
1
Plating :
Steel
Mount :
Through Hole
Positions Per Level :
10
Contact Material - Plating :
Brass
Wire Termination :
Screwless
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Wire Gauge :
12-28 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
A-TB508
Voltage :
300V
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Published :
Current :
15A
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Pitch :
0.200 5.08mm
Packaging :
Bulk
Feature :
Interlocking (Side)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
A-TB508-HG10
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-HG10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, A-TB508-HG10 pinout, A-TB508-HG10 datasheet PDF, A-TB508-HG10 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-HG10 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screwless 1 Levels 12-28 AWG A-TB508