A-TB508-HG09
Mfr.Part #
A-TB508-HG09
Description
TERM BLOCK 9POS 45DEG 5.08MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Number of Levels :
1
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Pitch :
0.200 5.08mm
Current :
15A
Voltage :
300V
Wire Gauge :
12-28 AWG
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Published :
Wire Termination :
Screwless
Packaging :
Bulk
Feature :
Interlocking (Side)
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Series :
A-TB508
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Plating :
Steel
Positions Per Level :
9
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Material - Plating :
Brass
Datasheets
A-TB508-HG09
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-HG09 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, A-TB508-HG09 pinout, A-TB508-HG09 datasheet PDF, A-TB508-HG09 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-HG09 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screwless 1 Levels 12-28 AWG A-TB508