A-TB508-HA13H
Mfr.Part #
A-TB508-HA13H
Description
TERM BLK 13P SIDE ENT 5.08MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Wire Termination :
Screwless
Current :
10A
1 (Unlimited)
Series :
A-TB508
Voltage :
300V
Through Hole
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Positions Per Level :
13
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Feature :
Interlocking (Side), Lever Actuated
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Pitch :
0.200 5.08mm
Contact Material - Plating :
Brass
Pbfree Code :
yes
Wire Gauge :
14-24 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
A-TB508-HA13H
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-HA13H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, A-TB508-HA13H pinout, A-TB508-HA13H datasheet PDF, A-TB508-HA13H amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-HA13H ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screwless 1 Levels 14-24 AWG A-TB508