A-TB508-HA08V
Mfr.Part #
A-TB508-HA08V
Description
TERM BLK 8POS TOP ENT 5.08MM PCB
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Mating Orientation :
Vertical with Board
Contact Material - Plating :
Brass
Color :
Green
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.200 5.08mm
Voltage :
300V
Wire Gauge :
14-24 AWG
Series :
A-TB508
Feature :
Interlocking (Side), Lever Actuated
Current :
10A
Wire Termination :
Screwless
Positions Per Level :
8
Datasheets
A-TB508-HA08V
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-HA08V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, A-TB508-HA08V pinout, A-TB508-HA08V datasheet PDF, A-TB508-HA08V amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-HA08V ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screwless 1 Levels 14-24 AWG A-TB508