A-TB508-HA02H
Mfr.Part #
A-TB508-HA02H
Description
TERM BLK 2P SIDE ENT 5.08MM PCB
Wire Termination :
Screwless
Positions Per Level :
2
Pitch :
0.200 5.08mm
Wire Gauge :
14-24 AWG
Current :
10A
Contact Material - Plating :
Brass
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Voltage :
300V
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Series :
A-TB508
Color :
Green
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Feature :
Interlocking (Side), Lever Actuated
Pbfree Code :
yes
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Datasheets
A-TB508-HA02H
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-HA02H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, A-TB508-HA02H pinout, A-TB508-HA02H datasheet PDF, A-TB508-HA02H amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-HA02H ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screwless 1 Levels 14-24 AWG A-TB508