A-TB500-VI15V
Mfr.Part #
A-TB500-VI15V
Description
TERM BLK 15POS TOP ENTRY 5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Mating Orientation :
Vertical with Board
Screw Thread :
M3
1
Wire Gauge :
12-28 AWG
Thermoplastic
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Termination :
Screw
Plating :
Brass, Steel
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Voltage :
300V
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Through Hole
Series :
A-TB500
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Feature :
Interlocking (Side)
Pitch :
0.197 5.00mm
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Packaging :
Bulk
Positions Per Level :
15
Current :
16A
Datasheets
A-TB500-VI15V
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-VI15V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, A-TB500-VI15V pinout, A-TB500-VI15V datasheet PDF, A-TB500-VI15V amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-VI15V ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-28 AWG A-TB500