A-TB500-VI14H
Mfr.Part #
A-TB500-VI14H
Description
TERM BLK 14P SIDE ENTRY 5MM PCB
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Wire Gauge :
12-28 AWG
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Current :
16A
Pitch :
0.197 5.00mm
Interlocking (Side)
Contact Material - Plating :
Brass
Positions Per Level :
14
Plating :
Steel
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage :
300V
Datasheets
A-TB500-VI14H
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-VI14H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, A-TB500-VI14H pinout, A-TB500-VI14H datasheet PDF, A-TB500-VI14H amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-VI14H ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-28 AWG A-TB500