A-TB500-VI12H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A-TB500-VI12H
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
TERM BLK 12P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Wire to Board
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Feature :
Interlocking (Side)
Pbfree Code :
yes
Number of Levels :
1
Series :
A-TB500
Positions Per Level :
12
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Pitch :
0.197 5.00mm
Voltage :
300V
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current :
16A
Published :
Wire Gauge :
12-28 AWG
Plating :
Steel
Termination :
Screw
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Screw Thread :
M3
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Factory Lead Time :
23 Weeks
Color :
Green
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Material - Plating :
Brass
Datasheets
A-TB500-VI12H
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-VI12H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Operating Temperature:-30°C~105°C, A-TB500-VI12H pinout, A-TB500-VI12H datasheet PDF, A-TB500-VI12H amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-VI12H ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-28 AWG A-TB500