A-TB500-VI09H
Mfr.Part #
A-TB500-VI09H
Description
TERM BLK 9POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Contact Material - Plating :
Brass
Current :
16A
Color :
Green
Series :
A-TB500
Voltage :
300V
Positions Per Level :
9
Plating :
Steel
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Wire Gauge :
12-28 AWG
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Screw
Screw Thread :
M3
Pbfree Code :
yes
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Feature :
Interlocking (Side)
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Published :
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pitch :
0.197 5.00mm
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Datasheets
A-TB500-VI09H
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-VI09H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, A-TB500-VI09H pinout, A-TB500-VI09H datasheet PDF, A-TB500-VI09H amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-VI09H ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-28 AWG A-TB500