A-TB500-VI06H
Mfr.Part #
A-TB500-VI06H
Description
TERM BLK 6POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Positions Per Level :
6
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Screw
Pitch :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material - Plating :
Brass
Pbfree Code :
yes
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Mount :
Through Hole
ROHS3 Compliant
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Current :
16A
Plating :
Steel
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Factory Lead Time :
23 Weeks
Series :
A-TB500
Screw Thread :
M3
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Color :
Green
Wire Gauge :
12-28 AWG
Feature :
Interlocking (Side)
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Voltage :
300V
Datasheets
A-TB500-VI06H
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-VI06H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:300V, A-TB500-VI06H pinout, A-TB500-VI06H datasheet PDF, A-TB500-VI06H amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-VI06H ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-28 AWG A-TB500