A-TB500-VI05H
Mfr.Part #
A-TB500-VI05H
Description
TERM BLK 5POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Series :
A-TB500
Termination :
Screw
Feature :
Interlocking (Side)
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Current :
16A
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Positions Per Level :
5
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
12-28 AWG
Color :
Green
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Plating :
Steel
Number of Levels :
1
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Bulk
Contact Material - Plating :
Brass
Voltage :
300V
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Screw Thread :
M3
23 Weeks
Pbfree Code :
yes
Pitch :
0.197 5.00mm
Datasheets
A-TB500-VI05H
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-VI05H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, A-TB500-VI05H pinout, A-TB500-VI05H datasheet PDF, A-TB500-VI05H amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-VI05H ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-28 AWG A-TB500