A-TB500-VG09SB
Mfr.Part #
A-TB500-VG09SB
Description
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Current :
6A
Contact Material :
Brass
Insulation Height :
0.575 14.60mm
Type :
Plug for Unshrouded Header
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
9
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Screw Size :
M3
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Published :
Plug Wire Entry :
90°
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Wire Gauge or Range - AWG :
14-22 AWG
Termination :
Screwless
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Strip Length :
6-7mm
Current - UL :
10A
Pitch :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Voltage :
300V
Datasheets
A-TB500-VG09SB
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB500-VG09SB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Plug for Unshrouded Header, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Voltage:300V, A-TB500-VG09SB pinout, A-TB500-VG09SB datasheet PDF, A-TB500-VG09SB amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB500-VG09SB ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.197 5.00mm 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug for Unshrouded Header Thermoplastic Brass