A-TB500-TR19V
Mfr.Part #
A-TB500-TR19V
Description
TERM BLK 19POS TOP ENTRY 5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Feature :
Interlocking (Side)
Plating :
Steel
Mount :
Through Hole
Current :
20A
Screw Thread :
M2.5
Voltage :
300V
Mating Orientation :
Vertical with Board
Housing Material :
Thermoplastic
Color :
Green
Wire Gauge :
12-22 AWG
Series :
A-TB500
Positions Per Level :
19
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Termination :
Screw
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Pitch :
0.197 5.00mm
1
Wire Termination :
Screw - Pressure Clip
Mounting Type :
Through Hole
Torque - Screw :
0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Contact Material - Plating :
Brass
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
A-TB500-TR19V
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TR19V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, A-TB500-TR19V pinout, A-TB500-TR19V datasheet PDF, A-TB500-TR19V amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TR19V ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Pressure Clip 1 Levels 12-22 AWG A-TB500