A-TB500-TR12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A-TB500-TR12V
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
TERM BLK 12POS TOP ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Wire to Board
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Wire Termination :
Screw - Pressure Clip
Current :
20A
Color :
Green
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Interlocking (Side)
Termination :
Screw
Voltage :
300V
Positions Per Level :
12
Number of Levels :
1
Mating Orientation :
Vertical with Board
Factory Lead Time :
23 Weeks
Published :
Contact Material - Plating :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Screw Thread :
M2.5
Housing Material :
Thermoplastic
Plating :
Steel
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge :
12-22 AWG
Series :
A-TB500
Torque - Screw :
0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Pitch :
0.197 5.00mm
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Packaging :
Bulk
Datasheets
A-TB500-TR12V
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TR12V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, A-TB500-TR12V pinout, A-TB500-TR12V datasheet PDF, A-TB500-TR12V amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TR12V ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Pressure Clip 1 Levels 12-22 AWG A-TB500