A-TB500-TP03
Mfr.Part #
A-TB500-TP03
Description
TERM BLOCK 3POS 45DEG 5MM PCB
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Plating :
Brass, Steel
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Number of Levels :
1
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Wire Gauge :
12-24 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.197 5.00mm
Color :
Gray
Termination :
Screw
Feature :
Interlocking (Side)
Screw Thread :
M3
Pbfree Code :
yes
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Positions Per Level :
3
Current :
10A
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Voltage :
300V
Datasheets
A-TB500-TP03
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TP03 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, A-TB500-TP03 pinout, A-TB500-TP03 datasheet PDF, A-TB500-TP03 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TP03 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-24 AWG A-TB500