A-TB500-TO16
Mfr.Part #
A-TB500-TO16
Description
TERM BLK 16P SIDE ENTRY 5MM PCB
Color :
Green
Plating :
Steel
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Gauge :
16-26 AWG
Pitch :
0.197 5.00mm
Voltage :
300V
Contact Material - Plating :
Brass
Positions Per Level :
16
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Current :
10A
Feature :
Interlocking (Side)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Datasheets
A-TB500-TO16
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TO16 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Operating Temperature:-30°C~105°C, A-TB500-TO16 pinout, A-TB500-TO16 datasheet PDF, A-TB500-TO16 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TO16 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 16-26 AWG A-TB500