A-TB500-TO03
Mfr.Part #
A-TB500-TO03
Description
TERM BLK 3POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Plating :
Steel
Screw Thread :
M2.5
Number of Positions Per Level :
3
Number of Levels :
1
Contact Material - Plating :
Brass
Steel - Zinc Plated
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Positions Per Level :
3
Current :
10A
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Pitch :
0.197 5.00mm
Contact Plating :
Brass
Feature :
Interlocking (Side)
Voltage :
300V
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-30°C
Wire Gauge :
16-26 AWG
Color :
Green
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Datasheets
A-TB500-TO03
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TO03 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, A-TB500-TO03 pinout, A-TB500-TO03 datasheet PDF, A-TB500-TO03 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TO03 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 16-26 AWG A-TB500