A-TB500-TG16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A-TB500-TG16
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
TERM BLOCK 16POS 45DEG 5MM PCB
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Wire to Board
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
A-TB500
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Screw
Current :
15A
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Screw Thread :
M2.5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plating :
Brass, Steel
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Color :
Blue
Packaging :
Bulk
Positions Per Level :
16
Voltage :
300V
Published :
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Feature :
Interlocking (Side)
Number of Levels :
1
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Factory Lead Time :
23 Weeks
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Contact Plating :
Brass, Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Pitch :
0.197 5.00mm
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Mount :
Through Hole
Wire Gauge :
12-24 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
A-TB500-TG16
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TG16 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, A-TB500-TG16 pinout, A-TB500-TG16 datasheet PDF, A-TB500-TG16 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TG16 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Blue Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-24 AWG A-TB500