A-TB500-TG08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A-TB500-TG08
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
TERM BLOCK 8POS 45DEG 5MM PCB
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Wire to Board
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Published :
Wire Gauge :
12-24 AWG
Factory Lead Time :
23 Weeks
Color :
Blue
Voltage :
300V
Termination :
Screw
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw Thread :
M2.5
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Plating :
Brass, Steel
Pitch :
0.197 5.00mm
Series :
A-TB500
Feature :
Interlocking (Side)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Brass, Tin
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Packaging :
Bulk
Positions Per Level :
8
Current :
15A
Datasheets
A-TB500-TG08
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TG08 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, A-TB500-TG08 pinout, A-TB500-TG08 datasheet PDF, A-TB500-TG08 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TG08 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Blue Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-24 AWG A-TB500