A-TB500-TB02
Mfr.Part #
A-TB500-TB02
Description
TERM BLK 2POS TOP ENTRY 5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
ROHS3 Compliant
Torque - Screw :
0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Wire Termination :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mating Orientation :
Vertical with Board
Through Hole
Plating :
Steel
Feature :
Interlocking (Side)
Termination :
Screw
Color :
Blue
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Positions Per Level :
2
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Voltage :
250V
Current :
16A
Pitch :
0.197 5.00mm
Series :
A-TB500
Mount :
Through Hole
Screw Thread :
M3
Wire Gauge :
14-22 AWG
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Datasheets
A-TB500-TB02
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TB02 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:250V, A-TB500-TB02 pinout, A-TB500-TB02 datasheet PDF, A-TB500-TB02 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-TB02 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Blue Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Leaf Spring, Wire Guard 1 Levels 14-22 AWG A-TB500