A-TB500-T317
Mfr.Part #
A-TB500-T317
Description
TERM BLK 17P SIDE ENTRY 5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Positions Per Level :
17
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Number of Levels :
1
Feature :
Interlocking (Side)
Screw Thread :
M2.5
Voltage :
300V
Series :
A-TB500
Pitch :
0.197 5.00mm
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Published :
Wire Termination :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Mount :
Through Hole
Plating :
Steel
ROHS3 Compliant
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Current :
8A
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Wire Gauge :
14-26 AWG
Color :
Green
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Screw
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Datasheets
A-TB500-T317
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-T317 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, A-TB500-T317 pinout, A-TB500-T317 datasheet PDF, A-TB500-T317 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-T317 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Leaf Spring, Wire Guard 1 Levels 14-26 AWG A-TB500