A-TB500-T302
Mfr.Part #
A-TB500-T302
Description
TERM BLK 2POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
1
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Operating Temperature :
-40°C~115°C
ROHS3 Compliant
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Mounting Type :
Through Hole
Positions Per Level :
2
Current :
8A
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Published :
Feature :
Interlocking (Side)
Packaging :
Bulk
Wire Termination :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Plating :
Steel
Color :
Green
Pitch :
0.197 5.00mm
Screw Thread :
M2.5
Series :
A-TB500
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Voltage :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
14-26 AWG
Termination :
Screw
Datasheets
A-TB500-T302
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-T302 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, A-TB500-T302 pinout, A-TB500-T302 datasheet PDF, A-TB500-T302 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-T302 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Leaf Spring, Wire Guard 1 Levels 14-26 AWG A-TB500