A-TB500-T207SB
Mfr.Part #
A-TB500-T207SB
Description
TERM BLOCK 7POS 45DEG 5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Contact Plating :
Brass, Tin
Mount :
Through Hole
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Positions Per Level :
7
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Series :
A-TB500
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type :
Through Hole
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Wire Gauge :
12-24 AWG
Pitch :
0.197 5.00mm
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Factory Lead Time :
23 Weeks
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Current :
10A
Screw Thread :
M2.5
Plating :
Brass, Steel
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Packaging :
Bulk
Feature :
Interlocking (Side)
Voltage :
300V
Termination :
Screw
Color :
Green
Datasheets
A-TB500-T207SB
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-T207SB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, A-TB500-T207SB pinout, A-TB500-T207SB datasheet PDF, A-TB500-T207SB amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-T207SB ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-24 AWG A-TB500