A-TB500-OQ05CH
Mfr.Part #
A-TB500-OQ05CH
Description
TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG 5MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - UL :
300V
ROHS3 Compliant
Contact Mating Finish :
Tin
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Material :
Copper
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Voltage :
300V
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Pitch :
0.197 5.00mm
Number of Positions :
5
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Header Orientation :
90°, Right Angle
Current :
20A
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
A-TB500-OQ05CH
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB500-OQ05CH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), A-TB500-OQ05CH pinout, A-TB500-OQ05CH datasheet PDF, A-TB500-OQ05CH amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB500-OQ05CH ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Thermoplastic Tin Copper