A-TB500-HX10V
Mfr.Part #
A-TB500-HX10V
Description
TERM BLK 10POS TOP ENTRY 5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Published :
Pbfree Code :
yes
Pitch :
0.197 5.00mm
Contact Plating :
Brass, Tin
Bulk
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Feature :
Interlocking (Side)
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Wire Termination :
Screwless - Push Button Clamp
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mounting Type :
Through Hole
Mating Orientation :
Vertical with Board
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Termination :
Screwless
Wire Gauge :
16-26 AWG
Current :
6A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Plating :
Steel
Voltage :
300V
Color :
Gray
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
1
Series :
A-TB500
Positions Per Level :
10
Datasheets
A-TB500-HX10V
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-HX10V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, A-TB500-HX10V pinout, A-TB500-HX10V datasheet PDF, A-TB500-HX10V amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB500-HX10V ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screwless - Push Button Clamp 1 Levels 16-26 AWG A-TB500