A-TB381-TJ07
Mfr.Part #
A-TB381-TJ07
Description
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Pitch :
0.150 3.81mm
Voltage :
300V
Insulation Height :
0.437 11.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Mating Finish :
Tin
Wire Gauge or Range - mm² :
1.5mm2
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
7
Screw Size :
M2
Color :
Green
Wire Strip Length :
6-7mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Levels :
1
Type :
Plug, Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Voltage - UL :
300V
Bulk
Torque - Screw :
0.34 Nm (3.0 Lb-In)
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Current :
10A
Plug Wire Entry :
180°
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Termination Style :
Screw
Datasheets
A-TB381-TJ07
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB381-TJ07 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Type:Plug, Female Sockets, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), A-TB381-TJ07 pinout, A-TB381-TJ07 datasheet PDF, A-TB381-TJ07 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB381-TJ07 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.150 3.81mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets Thermoplastic Tin Phosphor Bronze