A-TB381-OQ07CH
Mfr.Part #
A-TB381-OQ07CH
Description
TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG 3.81MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Levels :
1
Insulation Height :
0.276 7.00mm
Contact Mating Finish :
Tin
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Factory Lead Time :
23 Weeks
Voltage - UL :
300V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
7
Pitch :
0.150 3.81mm
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Brass
Header Orientation :
90°, Right Angle
Current :
10A
Operating Temperature :
-30°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Termination Style :
Solder
Voltage :
300V
Datasheets
A-TB381-OQ07CH
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB381-OQ07CH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:300V, A-TB381-OQ07CH pinout, A-TB381-OQ07CH datasheet PDF, A-TB381-OQ07CH amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB381-OQ07CH ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.150 3.81mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Thermoplastic Tin Brass