A-TB350-VK17
Mfr.Part #
A-TB350-VK17
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
TERM BLOCK HDR 17POS 45DEG 3.5MM
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Factory Lead Time :
23 Weeks
Orientation :
45 Deg
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Header Orientation :
45°
Published :
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Color :
Green
Pbfree Code :
yes
Number of Levels :
1
1 (Unlimited)
Contact Tail Length :
0.134 3.40mm
Current :
10A
Number of Positions :
17
Contact Mating Finish :
Tin
Insulation Height :
0.433 11.00mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Solder
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.138 3.50mm
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Material :
Copper
Voltage :
300V
Datasheets
A-TB350-VK17
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB350-VK17 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, A-TB350-VK17 pinout, A-TB350-VK17 datasheet PDF, A-TB350-VK17 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB350-VK17 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.138 3.50mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Thermoplastic Tin Copper