A-TB350-VK04
Mfr.Part #
A-TB350-VK04
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 45DEG 3.5MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Through Hole
Insulation Height :
0.433 11.00mm
Voltage :
300V
Current :
10A
Mounting Type :
Through Hole
Header Orientation :
45°
Color :
Green
Contact Material :
Copper
Termination Style :
Solder
Number of Positions :
4
Factory Lead Time :
23 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Orientation :
45 Deg
Pitch :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Tail Length :
0.134 3.40mm
Pbfree Code :
yes
Contact Mating Finish :
Tin
Datasheets
A-TB350-VK04
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB350-VK04 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Operating Temperature:-40°C~115°C, A-TB350-VK04 pinout, A-TB350-VK04 datasheet PDF, A-TB350-VK04 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB350-VK04 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.138 3.50mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Thermoplastic Tin Copper