A-TB350-TV12SB
Mfr.Part #
A-TB350-TV12SB
Description
TERM BLOCK 12POS 45DEG 3.5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Series :
A-TB350
Plating :
Steel
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Screw
Color :
Green
Pitch :
0.138 3.50mm
Current :
10A
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Voltage :
300V
23 Weeks
Wire Gauge :
16-28 AWG
Screw Thread :
M2
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Mounting Type :
Through Hole
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Mount :
Through Hole
Positions Per Level :
12
Number of Levels :
1
Contact Material - Plating :
Brass
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Thermoplastic
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Datasheets
A-TB350-TV12SB
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB350-TV12SB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, A-TB350-TV12SB pinout, A-TB350-TV12SB datasheet PDF, A-TB350-TV12SB amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB350-TV12SB ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 16-28 AWG A-TB350