A-TB350-TT21
Mfr.Part #
A-TB350-TT21
Description
TERM BLOCK PLUG 21POS 3.5MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Wire Strip Length :
5-6mm
Plug Wire Entry :
90°
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Mating Finish :
Tin
Published :
Insulation Height :
0.441 11.20mm
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Voltage :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Green
Number of Positions :
21
Pbfree Code :
yes
23 Weeks
Termination Style :
Mount :
Free Hanging
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current :
10A
Pitch :
0.138 3.50mm
Voltage - UL :
300V
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Screw Size :
M2
Type :
Plug for Unshrouded Header
Datasheets
A-TB350-TT21
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB350-TT21 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Type:Plug for Unshrouded Header, A-TB350-TT21 pinout, A-TB350-TT21 datasheet PDF, A-TB350-TT21 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB350-TT21 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.138 3.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug for Unshrouded Header Thermoplastic Tin Phosphor Bronze