A-TB350-TJ07U
Mfr.Part #
A-TB350-TJ07U
Description
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Screw Size :
M2
Number of Positions :
7
Mount :
Free Hanging
Plug Wire Entry :
180°
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Published :
Wire Strip Length :
6-7mm
Color :
Green
Insulation Height :
0.437 11.10mm
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
1 (Unlimited)
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Termination :
Screw
Wire Gauge or Range - AWG :
16-26 AWG
Pitch :
0.138 3.50mm
Wire Gauge or Range - mm² :
1.5mm2
Voltage :
300V
Torque - Screw :
0.34 Nm (3.0 Lb-In)
Current :
10A
Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
A-TB350-TJ07U
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB350-TJ07U from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:300V, Type:Plug, Female Sockets, A-TB350-TJ07U pinout, A-TB350-TJ07U datasheet PDF, A-TB350-TJ07U amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB350-TJ07U ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.138 3.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets Thermoplastic