A-TB350-TH23
Mfr.Part #
A-TB350-TH23
Description
TERM BLOCK PLUG 23POS 3.5MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Positions :
23
Contact Material :
Phosphor Bronze
Wire Strip Length :
5-6mm
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pitch :
0.138 3.50mm
Voltage :
300V
Termination Style :
Color :
Green
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Mating Finish :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Mount :
Free Hanging
Type :
Plug for Unshrouded Header
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Insulation Height :
0.402 10.20mm
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Interlocking (Side)
Screw Size :
M2
Current :
10A
Plug Wire Entry :
90°
Datasheets
A-TB350-TH23
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB350-TH23 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Type:Plug for Unshrouded Header, A-TB350-TH23 pinout, A-TB350-TH23 datasheet PDF, A-TB350-TH23 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB350-TH23 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.138 3.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug for Unshrouded Header Thermoplastic Tin Phosphor Bronze