A-TB350-TF03
Mfr.Part #
A-TB350-TF03
Description
TERM BLK 3P TOP ENTRY 3.5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Mating Orientation :
Vertical with Board
Pitch :
0.138 3.50mm
Voltage :
125V
Screw Thread :
M2
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Chromate
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Mounting Type :
Through Hole
ROHS3 Compliant
Wire Termination :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Mount :
Through Hole
Plating :
Chromate, Steel
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Positions Per Level :
3
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge :
16-26 AWG
Contact Material - Plating :
Brass
Color :
Black
Current :
10A
Series :
A-TB350
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Datasheets
A-TB350-TF03
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB350-TF03 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:125V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, A-TB350-TF03 pinout, A-TB350-TF03 datasheet PDF, A-TB350-TF03 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB350-TF03 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Black Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Leaf Spring, Wire Guard 1 Levels 16-26 AWG A-TB350