A-TB350-TF02
Mfr.Part #
A-TB350-TF02
Description
TERM BLK 2P TOP ENTRY 3.5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mating Orientation :
Vertical with Board
Series :
A-TB350
Voltage :
125V
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Current :
10A
Wire Gauge :
16-26 AWG
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Thermoplastic
Plating :
Chromate, Steel
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material - Plating :
Brass
Factory Lead Time :
23 Weeks
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Chromate
Number of Levels :
1
Positions Per Level :
2
Color :
Black
Screw Thread :
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Published :
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Wire Termination :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Pitch :
0.138 3.50mm
Datasheets
A-TB350-TF02
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB350-TF02 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:125V, Mounting Type:Through Hole, A-TB350-TF02 pinout, A-TB350-TF02 datasheet PDF, A-TB350-TF02 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB350-TF02 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Black Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Leaf Spring, Wire Guard 1 Levels 16-26 AWG A-TB350