A-TB350-T507
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A-TB350-T507
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
TERM BLK 7POS SIDE ENT 3.5MM PCB
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Wire to Board
Pitch :
0.138 3.50mm
Mount :
Through Hole
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Positions Per Level :
7
Series :
A-TB350
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Screw Thread :
M2
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Thermoplastic
Current :
10A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Feature :
Interlocking (Side)
Published :
Voltage :
250V
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Levels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Green
Mounting Type :
Through Hole
Wire Termination :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Wire Gauge :
16-26 AWG
Termination :
Screw
Factory Lead Time :
23 Weeks
Plating :
Steel
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Contact Plating :
Brass, Tin
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Datasheets
A-TB350-T507
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB350-T507 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:250V, Mounting Type:Through Hole, A-TB350-T507 pinout, A-TB350-T507 datasheet PDF, A-TB350-T507 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB350-T507 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Leaf Spring, Wire Guard 1 Levels 16-26 AWG A-TB350