A-TB350-T505
Mfr.Part #
A-TB350-T505
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
TERM BLK 5POS SIDE ENT 3.5MM PCB
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Wire to Board
Wire Termination :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Packaging :
Bulk
Termination :
Screw
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Published :
Current :
10A
Voltage :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Interlocking (Side)
Pitch :
0.138 3.50mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Positions Per Level :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Color :
Green
Wire Gauge :
16-26 AWG
Series :
A-TB350
Number of Levels :
1
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Screw Thread :
M2
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Housing Material :
Thermoplastic
Plating :
Steel
Contact Plating :
Brass, Tin
Mount :
Through Hole
Datasheets
A-TB350-T505
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB350-T505 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:250V, A-TB350-T505 pinout, A-TB350-T505 datasheet PDF, A-TB350-T505 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB350-T505 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Leaf Spring, Wire Guard 1 Levels 16-26 AWG A-TB350