A-M12-12-FGMA-GTB1A
Mfr.Part #
A-M12-12-FGMA-GTB1A
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD SOLDE
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Insert Material :
Epoxy, Plastic
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Series :
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
1.00μin (0.025μm)
Package :
Bag
Voltage Rating :
30VAC/DC
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
12
Applications :
Backshell Material, Plating :
Ingress Protection :
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Cable Opening :
Current Rating (Amps) :
1.5A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Material :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
M12-12
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
ASSMANN WSW Components A-M12-12-FGMA-GTB1A
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount, Through Hole 12 Positions Solder Gold Nickel A Threaded
A-M12-12-FGMA-GTB1A Overview
A-M12-12-FGMA-GTB1A Features
- series
A-M12-12-FGMA-GTB1A Applications
There are a lot of Assmann WSW Components
A-M12-12-FGMA-GTB1A Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER