A-DS25-GK-3U1-TP1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A-DS25-GK-3U1-TP1
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Stock
329
In Stock :
329
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Tray
Number of Positions :
25
Product Status :
Active
RoHS :
Non-Compliant
Color :
Black
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Ingress Protection :
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B)
Contact Type :
Signal
Termination :
Solder
Voltage Rating :
250VAC
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Style :
D-Sub
Contact Finish :
Gold
Backset Spacing :
Series :
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
Flash
Features :
Board Lock, Grounding Indents
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
A-DS25-GK-3U1-TP1
Introducing D-Sub Connector Assemblies ASSMANN WSW Components A-DS25-GK-3U1-TP1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Mounting Type:Through Hole, A-DS25-GK-3U1-TP1 pinout, A-DS25-GK-3U1-TP1 datasheet PDF, A-DS25-GK-3U1-TP1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ASSMANN WSW Components A-DS25-GK-3U1-TP1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ASSMANN WSW Components A-DS25-GK-3U1-TP1
A-DS25-GK-3U1-TP1 Overview
A-DS25-GK-3U1-TP1 Features
- series
A-DS25-GK-3U1-TP1 Applications
There are a lot of ASSMANN WSW Components
A-DS25-GK-3U1-TP1 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP