9T04021A9530FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A9530FBHF3
Description
RES SMD 953 OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
Chip
Resistance :
953Ohm
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
No
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Power Rating :
62.5mW
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
JESD-609 Code :
e3
300μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
9T04021A9530FBHF3
YAGEO 9T04021A9530FBHF3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 953Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C