9T04021A9102FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A9102FBHF3
Description
RES SMD 91K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
62.5mW
Lead Free :
Contains Lead
Construction :
Chip
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
300μm
Surface Mount :
yes
Resistance :
91kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
9T04021A9102FBHF3
YAGEO 9T04021A9102FBHF3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 91kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C