9T04021A68R0FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A68R0FBHF3
Description
RES SMD 68 OHM 1% 1/16W 0402
Power Rating :
62.5mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Case Code (Metric) :
Construction :
Chip
Resistance :
68Ohm
Contains Lead
Surface Mount :
yes
Published :
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Datasheets
9T04021A68R0FBHF3
YAGEO 9T04021A68R0FBHF3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 68Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C