9T04021A56R0FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A56R0FBHF3
Description
RES SMD 56 OHM 1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Power Rating :
62.5mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
Pbfree Code :
No
Resistance :
56Ohm
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Height :
300μm
Construction :
Chip
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V