9T04021A5492FBHF3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
9T04021A5492FBHF3
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Resistance :
54.9kOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
Chip
Pbfree Code :
No
Power Rating :
62.5mW
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Case Code (Metric) :
Composition :
Thin Film
Series :
RT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Published :
Height :
300μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
9T04021A5492FBHF3
YAGEO 9T04021A5492FBHF3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 54.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C