9T04021A5110FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A5110FBHF3
Description
RES SMD 511 OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
62.5mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
2
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
511Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
0402 (1005 Metric)
Construction :
Chip
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C